ویژه ها

پرسش و پاسختاریخ ثبت سوال: 1395/9/8
شرح سوال:

با سلام در سال 94چکی پانصد میلیونی از شخصی گرفته بودم در همان موقع برگشت خورد، در حین دادخواست حقوقی درخواست اعسار از هزینه دادرسی نیز دادم و قاضی دادگاه بدوی به علت اینکه شهود علم اجمالی از منشا دین نداشته و تمکن مالی نیز دارم اعسارم را رد کرد. درخواست تجدید نظر دادم و پرونده در تجدید نظر می باشد، از طرفی در دادگاه بدوی مالی هم از خوانده توقیف کرده ام . حال سوال اول بنده این است: چقدر احتمال دارد تجدیدنظر رای به نفع بنده بدهدو چه کاری باید انجام بدهم ؟ سوال دوم: در صورتیکه رای به ضرر من باشد وپرونده به دادگاه بدوی برود باتوجه به اینکه مالی از خوانده توقیف کرده ام آیا می توانم قسمتی از هزینه دادرسی را بدهم و دادگاه رسیدگی کند و به میزان تمبری که باطل کردم رای صادر نماید ؟ با تشکر فراوان بابت کمکتان


پاسخ وکیل سبز:

سلام

رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر مطابق با قانون است و چنانچه قضات دادگاه تجدیدنظر دلایل شما را کافی بدانند رای صادره را نقض مینمایند ، حال چنانچه دلایل شما برای نقض دادنامه صادره کافی نباشد و رای بدوی تایید گردد ، شما می بایست هزینه دادرسی را پرداخت نمایید .

اما در صورتیکه توان پرداخت آن را ندارید می توانید درخواست کاهش خواسته را تقدیم دادگاه نمایید در این صورت به همان میزان باید هزینه دادرسی واریز نمایید .

کاهش خواسته به موجب صدر ماده 98 از قانون آیین دادرسی مدنی ممکن می باشد که مقرر می دارد : «خواهان می‌تواند خواسته خود را که در دادخواست تصریح کرده در تمام مراحل دادرسی کم کند ...» .


بازگشت به صفحه اول پرسش و پاسخ

ورود موکلین